Радна група за питања друштвене бриге о старима је на свом првом састанку одржаном у Крагујевцу ,27.октобра 2022.г. је закључило да се посебним саопштењем обрати укупној јавности.
Октобар-месец солидарности са старима је иза нас ,али верујемо да друштвена брига о најстаријима не престаје и да у нашој заједници има одлике континуитета у реализацији различитих политика којима је у фокусу положај људи „трећег животног доба“. Анализирајући актуелни тренутак и предстојећу зиму ,а у светлу кризе којој смо изложени услед глобалних дешавања ,као и још увек у условима пандемије вирусом ковид закључили смо да упутимо препоруке свим релевантним друштвеним структурама да посебну пажњу усмеримо на самохрана старачка домаћинства ,појединце- старе људе који живе сами ,како у великим градским срединама тако и посебно у селима изван доступне путне комуникације.
Иницирамо да Центри за социјални рад ,Црвени крст ,Домови здравља ,волонтери и друге јавне институције ,као и удружења грађана -цивилни сектор буду проактивни и иду у сусрет старима којима је помоћ потребна ,да не чекају да им се стари обрате већ да се организују на нивоу локалних заједница и обезбеде ефикасно праћење старих који живе сами.С тим у вези указујемо и на потенцијални значај Савета месне заједнице ,Стамбених заједница и новоуспостављених управника као ресурса у обезбеђивању нужног непосредног контакта са старијима који су угрожени самоћом и изолованошћу. Потребно је обезбедити сталност мера заштите и индивидуализиран приступ плановима заштите сваког појединца.Свакако укључити локалне и друге медије у функцији едукације и информисања становништва и указивања на могуће ризике од непредузимања адекватних мера на заштити и задовољењу егзистенцијалних потреба старијих који су препуштени „ сами себи“.
|